padidekimia

padide kimia.co

راهنمای سازمان حفاظت محیط زیست آمریکا در مورد خرید دستگاه تصفیه هوای خانگی
آلودگی هوای داخلی میان خطرات بهداشتی زیست محیطی، جایگاه پنجم را داراست. آلاینده‌های هوای داخلی در حقیقیت مواد مضر و ناخواسته موجود در هوا هستند. معمولا بهترین راه برای مقابله با این مشکل، ایجاد جریان هوای پاک از بیرون منزل و کنترل و حذف منبع آلودگی است. اما این روش ها می‌تواند بر اساس شرایط آب و هوایی و میزان آلودگی هوای بیرون، بی فایده باشد. در صورتی که این روش‌ها فایده‌ای نداشته باشند، خرید یک دستگاه تصفیه هوای مناسب می‌تواند مفید باشد. کارکرد دستگاه تصفیه هوا، حذف آلاینده‌ها از هوای محیط است.
دستگاه‌های تصفیه هوای پرتابل می‌توانند هوای یک بخش خاص و یا یک اتاق را تصفیه کنند. برخی از دستگاه‌های تصفیه هوا نیز، می‌توانند در کانال هوارسان منازل نصب شوند تا هوای کل منزل را تصفیه کنند. در مطالب ذیل در مورد انواع مختلف دستگاه تصفیه هوا و چگونگی کارکرد آن‌ها اطلاعات لازم آورده شده است.

آلودگی محیط داخلی
آلودگی محیط داخلی مانند خانه، اداره، مدرسه و سایر محیط های سربسته، به ۲ گروه اصلی تقسیم می شود:
آلاینده‌های گازی که منبع احتراقی دارند. منابع این آلاینده‌ها شامل این موارد می‌شوند: اجاق‌های گازی، دود ماشین‌ها، دود سیگار و تنباکو، مواد ساختمانی، مبلمان، استفاده از موادی مانند چسب‌ها، رنگ، مواد شوینده، سم آفات و مواد جلادهنده سطوح.
ذرات معلق که شامل موارد پیش رو هستند: گرد و خاک، گرده گیاهان، شوره حیوانات، ذرات دود سیگار و تنباکو، ذرات معلق حاصل فعالیت‌های احتراقی مانند پخت و پز و ذرات معلق مربوط به میکروارگانیسم‌ها مانند مایت خاکی، قارچ‌ها، ویروس و باکتری

دستگاه‌های تصفیه هوا کدام نوع آلاینده‌ را می‌توانند تصفیه کنند؟
دستگاه‌های تصفیه هوا بسته به نوع فیلتر استفاده شده در دستگاه، می توانید یک یا هر دو گروه آلودگی زیر را تصفیه کنند:
تصفیه آلودگی گازی
فیلترهای فاز گازی، گازها و بو را با استفاده از ماده‌ای به نام سوربنت مانند کربن اکتیو که آلاینده‌ها را جذب می‌کنند، تصفیه می‌کند. این فیلترها یک یا ۲ آلاینده را از جریان هوایی که از آن‌ها عبور می‌کند حذف می‌کنند. از آن جایی که فیلترهای فاز گازی مختص یک یا تعداد محدودی آلاینده گازی هستند، تمرکز مقدار گازهایی که مربوط به آن‌ها نیست را کاهش نمی‌دهند. برخی از دستگاه‌های تصفیه هوا با فیلترهای فاز گازی، بخشی از آلودگی‌های گازی و مواد مضر هوا را تصفیه می‌کنند، اما تمام آلودگی‌های گازی را از بین نمی‌برد.
برای مثال، گاز مونوکسید کربن، یک آلاینده گازی بسیار خطرناک است که هرگاه سوختی مانند گاز، روغن، کروسن، چوب و یا زغال سنگ سوخته می‌شود، تولید شده و به هیچ عنوان توسط فیلترهای فاز گازی دستگاه‌های تصفیه هوا گرفته نمی‌شود.

تصفیه ذرات معلق
۲ نوع دستگاه تصفیه هوا می‌توانند ذرات معلق را از هوا جذب کنند. فیلترهای تصفیه هوای مکانیکی و دستگاه‌های تصفیه هوای الکترواستاتیک.
فیلترهای هوا، ذرات معلق را با به دام انداختن آن‌ها داخل مواد فیلتر، تصفیه می‌کنند.
فیلترهای با کارایی بالا یا هپا جزو این دسته هستند.
دستگاه‌های تصفیه هوای الکترواستاتیک، مانند پلاسما، از روش الکترواستاتیک برای به دام انداختن ذرات باردار استفاده می‌کنند.
این دستگاه‌ها هوا را از قسمت یونیزاسیون به داخل می‌کشند، در این قسمت ذرات دارای بار الکتریکی می‌شوند. این ذرات باردار در قسمت بعدی، جذب بشقاب‌هایی که بار مخالف دارند می‌شوند.
دستگاه‌های تصفیه هوای یون ساز نیز مانند دستگاه‌های الکترواستاتیک، یون‌های باردار را داخل هوا می‌فرستند اما بشقاب الکتریکی ندارند. یون‌ها به ذرات معلق داخل محیط می‌چسبند، آن‌ها را باردار می‌کنند و روی سطوح اطراف مانند دیوارها، مبلمان و پرده‌ها می‌نشانند و یا به یکدیگر می‌چسبند و داخل محیط می‌نشینند.

سایر روش‌های تصفیه هوا
برخی از دستگاه‌های تصفیه هوا از فناوری یو وی یا نور فرابنفش برای از بین بردن آلاینده‌های داخلی استفاده می‌کنند. این دستگاه‌های تصفیه هوا، UVGI و PCO یا فوتوکاتالیتیک اکسیدان نامیده می‌شوند. دستگاه‌های تصفیه هوای مولد اوزون، به صورت عمدی برای تصفیه هوا، گاز اوزون تولید می‌کنند. اوزون یک گاز سمی و محرک ریه است.
دستگاه های تصفیه هوای مولد اوزون از نور یو وی و یا یک فرایند الکترواستاتیکی استفاده می‌کنند تا گاز اوزون تولید کنند. اوزون محرک ریه است و آثار بسیار مخربی برای سلامتی دارد. اوزون در صورتی که در حد تعیین شده توسط استاندارد ها باشد، تاثیری در از بین بردن آلودگی داخلی ندارد.
دستگاه های تصفیه هوای PCO از یک لامپ یو وی به همراه ماده ای کتالیزور که با نور واکنش نشان می دهد استفاده می کنند. این سیستم برای از بین بردن آلودگی گازی، از طریق وقوع واکنش شیمیایی با آلودگی هوا است، اما برای ذرات معلق تاثیری ندارد.
دستگاه های تصفیه هوای UVGI، از اشعه لامپ فرابنفش استفاده می کنند تا آلاینده های بیولوژیکی مانند ویروس، باکتری، آلرژن‌ها و و قارچ ها را از بین ببرند. اگر از این سیستم استفاده شود،باید در کنار فیلتر باشد نه به عنوان جایگزین آن.

این روش ها برای تصفیه هوا به هیچ عنوان سالم نیستند. مصرف کنندگان باید از روش هایی استفاده کنند که ثابت شده، امن و علمی هستند

padidehkimiapadidehkimiapadidehkimiapadidehkimia